projekty

Targi Firm 2017

Na Targach Firm 2017 przedstawiono bogatą ofertę przygotowaną przez biura podróży z klasy VI. Zainteresowaniem cieszyły się propozycje wyjazdów do krajów europejskich. Okazało  się, że modne są w tym roku takie kraje, jak Francja, Włochy, Grecja i Holandia. Wielu zwiedzających nagle zapragnęło pojechać do Monaco. Uznanie wzbudził projekt Music Cafe przygotowany przez zespół z klasy II
Zdj. Małgorzata PolczykHanza 2017

Projekt Hanza

W projekcie bierzemy udział od wielu lat wspólnie z uczniami SP Niedźwiednik oraz III STO w Gdańsku. Naszymi partnerami po stronie niemieckiej są uczniowie z dwóch szkół Gesamtschule Weiherheide oraz Fasia Jansen w Oberhausen. 

W tym roku obydwie wymiany odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Grupa polska była gościem w Oberhausen w dniach od 9.05.-14.05., a grupa niemiecka gościła u nas od 29.05. – 2.06.2017. 

Celem wymiany jest poznawanie regionu, kultury oraz codziennego życia drugiego kraju. Aby było to mozliwe, wszystkie dzieci mieszkają zawsze u rodzin. W tle wymiany jest oczywiście posługiwanie się językiem angielskim oraz niemieckim. Mimo iż Oberhausen nie oferuje wielowiekowych zabytków, można w regionie zobaczyć ciekawe miejsca i wspólnie spędzić czas. 

W ramach projektu uczniowie rozwiązywali zadania podczas gry miejskiej, szukając odpowiedzi w największym centrum handlowym w Nadrenii Westfalii. 

W szkole Weiherheide każda polsko-niemiecka para wykonała wspólną mozaikę inspirowaną wydarzeniami minionych dni. Oprócz dni projektowych zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania Erlebniswelt w Gelsenkirchen oraz Movie Parku w Bottrop. 

Największą niespodzianką okazała się pogoda w tych dniach, ponieważ w Niemczech panowało już lato, podczas gdy do Gdańska właśnie wtedy na chwilę powróciła zima. 

Również  w Polsce program był bardzo intensywny. Pierwszego dnia odbyła się gra miejska na Starym Mieście. Kolejne dni spędziliśmy na wspólnych projektach – ceramicznym, animacji filmowej, wspinaczce typu bouldering, grach integracyjnych w Parku Port Brzeźno. 

Swoich zdolności detektywistycznych spróbowaliśmy w escaproomach a sportowych na żaglówkach w Gdyni. 

To był bardzo pracowicie i interesujaco spędzony czas. Utrwalą go w pamięci zdjęcia i krótkie filmiki dokumentujące realizację tegorocznego programu.

Inf. Mirosława CzochańskaOd 1997 roku spotykamy się w jesienną sobotę w oliwskim Ogrodzie Zoologicznym. Pomysłodawcą tej imprezy jest nasza polonistka Bożena Ptak. Kiedy w wyniku powodzi w Opolu ucierpiały zwierzęta w tamtejszym ogrodzie, spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, łącząc szlachetny cel z dobrą zabawą. Oczywiście bez życzliwości pana Michała Targowskiego i jego pracowników z ZOO nie byłoby festynów. Każda klasa ma w organizacji imprezy swój udział. Jedni kwestują w ogrodzie, inni przygotowuja loterię fantową, jeszcze inni bieg sprawnościowy, słodki poczęstunek w Polankowej Kawiarence, reklamę, plakaty, zaproszenia czy występy na festynowej scenie. Rodziców zadaniem jest sponsoring, pieczenie ciast, zorganizowanie nagłośnienia czy sprzętu sportowego. Pomogliśmy już w ten sposób przyjaciołom z III Społecznej Szkoły Podstawowej, także dotkniętej powodzią, szkole czeskiej, naszym oliwskim zwierzakom, dzieciom ze szkoły polskiej na Białorusi, z która dotąd utrzymujemy bardzo zażyłe kontakty. Na naszych festynach grali: Detko Band, Mietek Blues Band, Wojtek Staroniewicz, Zespół Zayazd, Ajagore z Ewą Szwajlik i in.. Angażujemy do tego przedsięwzięcia ciągle nowe siły z dzielnicy Stara Oliwa, bo ta lokalna integracja służy mieszkającej tu społeczności.
Do wspólnej zabawy zapraszamy uczniów okolicznych szkół, członków stowarzyszenia Przyjaciele Starej Oliwy skupionych przy Domu Zarazy. W tym roku dołączyła do nas redakcja Radia HIT FM.

Inf. Bożena PtakMulti 2016

MULTI w naszej szkole to już niemal tradycja. Tym razem  nasi goście z Niemiec przyjechali do Gdańska 

 

19 sierpnia. Już następnego dnia cała grupa wyjeżdżała do Miechucina, gdzie przez cztery dni mieliśmy gry i zajęcia terenowe, służące integracji. Na początku nie było łatwo, bo problemem była bariera językowa. Niemcy trzymali się z Niemcami, a Polacy z Polakami. Jednak już pod koniec wspólnego wyjazdu język nie stanowił problemu. Z Miechucina wracaliśmy zintegrowani. Potem było już tylko lepiej. Weekend był wolny od jakichkolwiek zajęć i można było samemu zorganizować sobie czas. W poniedziałek 26 sierpnia wspólnie pojechaliśmy do byłego obozu koncentracyjnego „Sztuthof” w Sztutowie. Tam naszym zadaniem było w grupach opracować plakat na wybrany temat i przedstawić go reszcie w języku angielskim. Dwa następne dni byliśmy podzieleni na dwie grupy (oczywiście mieszane). Każda z grup była w Aquaparku i na zajęciach sportowo-akrobatycznych oraz na warsztatach świec z wosku pszczelego. W przerwie jednego dnia wspólnie wszyscy grali w grę „Kolejka”, a drugiego brali udział w warsztatach tanecznych w klubie tanecznym „TOP dance”. Następny dzień był ostatnim dniem w którym były jakiekolwiek zajęcia. Dzień zaczynaliśmy od ponownych warsztatów tanecznych a następnie na uniwersytecie wypełnialiśmy ankiety dotyczące Europy i MULTI. Potem wspólnie oglądaliśmy zdjęcia robione podczas trwania projektu. Sobota była dniem wolnym. W niedzielę po południu nasi goście wracali z powrotem do Niemiec. Pożegnanie było trudne, ponieważ po dwóch wspaniałych, wspólnych tygodniach czuliśmy się jakbyśmy znali się od dawna.

MULTI to wspaniały projekt - można dzięki niemu polepszyć swoje umiejętności komunikacji, poćwiczyć język, ale przede wszystkim  poznać  wielu cudownych ludzi, świetnie spędzić czas i mieć masę świetnych wspomnień.

Zuzia, IIIg

Multi PAŹDZIERNIK 2017

Wyjątkowe MULTI

W minioną niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy na lotnisku naszych gości z miasta Oberhausen, którzy przyjechali do nas na wymianę międzynarodową w ramach projektu Multi. Choć to już ósmy raz, kiedy nasza szkoła bierze udział w tym projekcie jako gospodarz, to to Multi było naprawdę wyjątkowe. Dotychczas bowiem gościliśmy tylko młodzież z Niemiec. Tym razem, oprócz grupy z Oberhausen, przyjechało 14 osób z Zaporoża na Ukrainie. W sumie stworzyliśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupę z trzech narodowości! Mimo iż pogoda nie była dla nas łaskawa, to czas spędzony wspólnie na projektach i zwiedzaniu zaowocował kilkoma łzami pożegnalnymi na lotnisku. Dlatego mamy nadzieję, że z większością naszych gości będziemy mogli spotkać się w przyszłym roku w Oberhausen. Multi zaczyna się tam 11 sierpnia 2018 r. i będzie trwało dwa tygodnie. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących naszą działalność w Gdańsku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszej wymiany w Gdańsku oraz pani Joannie Dąbrowskiej z Fundacji Pracowni Kultury za ogromną pracę i współorganizację całego programu.

Inf. i fot. Mirka Czochańska

Dynamic Identity - Dynamiczna Tożsamość

Fundacja Citizen Project nawiązała współpracę partnerską z I Spoełcznym Gimnazjum STO w Gdańsku. Współdziałanie realizowane będzie w ramach projektów edukacyjnych - narodowych i europejskich - wywodzących się z konceptu Dynamiczna Tożsamość autorstwa Beaty Staszyńskiej i Onno Hansena.
więcej


Sąsiedzi

I Zespół Szkół STO w Gdańsku realizuje projekt "Sąsiedzi". Jego ideą jest budzenie tożsamości rodzinnej, środowiskowej regionalnej i europejskiej. Skąd jesteśmy, kim jesteśmy warto wiedzieć, zanim zaczniemy zmierzać w przyszłość. I tak uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści badają swoje korzenie, nawiązują kontakty z najbliższymi instytucjami o charakterze samorządowym, kulturalnym.
więcej


Multi

Od 2002 roku szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie „Multi” organizowanym przez miasto Oberhausen w Niemczech. „Multi” w Niemczech odbywa się co 2 lata. Jest za każdym razem wydarzeniem medialnym i związanym z polityką regionalną miasta oraz kraju związkowego.
Projekt ten jest adresowany do młodzieży w wieku od 14 do 17 lat zainteresowanej i otwartej na kontakty z rówieśnikami różnych krajów, niezależnie od wyznania i kultury.więcej


Nasz Festyn Rodzinny w ZOO w Oliwie

Od 1997 roku spotykamy się w jesienną sobotę w oliwskim Ogrodzie Zoologicznym. Pomysłodawcą tej imprezy jest nasza polonistka Bożena Ptak. Kiedy w wyniku powodzi w Opolu ucierpiały zwierzęta w tamtejszym ogrodzie, spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, łącząc szlachetny cel z dobrą zabawą.więcej


Drogi do Gdańska - Exodus XX wieku

I Zespół Szkół STO bierze udział w projekcie "Eksodus XX wieku - drogi do Gdańska", koordynowanym przez panią Bożenę Kisiel z TPWiZW oddział pomorski. Uczniowie I Gimnazjum STO uczestniczą w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych. Swoją wiedzę wykorzystują podczas dokumentowania wspomnień repatriantów przesiedlonych po II wojnie światowej do Gdańska.więcej


 


Kontakt

I Społeczne Gimnazjum STO
ul. Polanki 11
80-308 Gdańsk

tel. +48 (58) 552-43-61
tel.kom. +48 512 33 88 11
fax. +48 (58) 558-50-40

ibe
seo
1procent
Polanki - Szkoła Podstawowa
Społeczne Towarzystwo Oświatowe
Szkoła z klasą
Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją