Projekty

Multi 2018

Multi 2018

  Tegoroczne Multi odbyło się w terminie od 11 do 26 sierpnia 2018 roku, i jak każdego innego roku, w Oberhausen. Grupa polska, licząca sobie 15 osób, wraz z dwiema zacnymi opiekunkami, paniami Asią i Mirką swą przygodę rozpoczęła o godzinie 4:15 dnia 12 sierpnia na gdańskim lotnisku, z którego to miała wyruszyć do niemieckiej ziemi obiecanej. Śmiałków dzielił od celu półtoragodzinny lot samolotem (nie podam tutaj firmy, z której usług korzystaliśmy, gdyż nie sponsoruje ona tego artykułu), nie wspominając o poprzednim przedostaniu się przez odprawę. Okazało się, że żaden z uczestników nie próbował przetransportować podejrzanych substancji bądź broni palnej. Około godziny 10.00 grupa polska oficjalnie dołączyła do zbioru 13 innych nacji, biorących udział w wymianie. Po przywitaniu swoich host-rodzin, dzielni Polacy zostali wrzuceni w wir odbierania drobnych podarków od cudownego teamu Multi, identyfikatorów, planu poszczególnych dni oraz losowania sobie zadania na tak zwany Social Day.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z wiceprezydentem miasta Oberhausen, niestety prezydent nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością z powodu trudności w postaci przeziębienia. Na spotkaniu przede wszystkim zostały nam zaprezentowane wszystkie warsztaty, które mogliśmy zrealizować w ciągu trwania projektu. Każdy projekt z osobna brzmiał w większym lub mniejszym stopniu interesująco, o gustach podobno nie powinno się dyskutować. Wśród opcji znalazły się takie pozycje jak: sporty wodne, teatr, musical czy parkur. Oprócz pracy na zajęciach projektowych nie zabrakło czasu na zabawę w postaci trzech w sumie imprez i poznanie siebie nawzajem, porozmawianie i poznanie innej, niekiedy odległej kultury. A jak już o kulturze mówimy, Surprise Day przyniósł ze sobą wyjście na musical pod tytułem "Starlight Express". Pewnym utrudnieniem był fakt, że całość, jak można się domyślić, zrealizowano w języku niemieckim, więc niezbędne się okazało podpytanie kolegów z Niemiec o szczegóły fabuły. Mimo wszystko przedstawienie przyjemnie się oglądało.

Jednakże Multi to nie tylko zabawa, ale również praca. Podczas Social Day udaliśmy się do Peace Village, ośrodka dla dzieci, które przyleciały do Oberhausen w poszukiwaniu opieki medycznej, której z różnych powodów nie są w stanie otrzymać w rodzinnym kraju. Mieliśmy szansę razem z dziećmi wycinać z kolorowego papieru ozdoby na okna bądź pomóc przy renowacji, na przykład poprzez malowanie ścian. Multi promuje pomoc innym, co bardzo mi się spodobało. Każdy nowy dzień przepełniony był wrażeniami, lecz nie tylko program dawał dużo radości. Host-rodziny spisały się na medal, przynajmniej moi opiekunowie zajęli się mną śpiewająco. Tutaj muszę również podziękować Ronji, mojej wspaniałej hostce, która bardzo umiliła mi te dwa tygodnie spędzone u niej. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ostatniego dnia wszystkie projekty zaprezentowały efekty swojej trzydniowej pracy albo na scenie albo w formie wideo. Grupa musicalowa ułożyła choreografię i zaśpiewała piosenkę pod tytułem "Seize the day" z musicalu "Newsies". Prawdę mówiąc, nieco im zazdrościłam, ale oczywiście pogratulowałam wspaniałego występu. Całość została zwieńczona ostatnią wspólną imprezą, pod koniec której mogliśmy obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Mimo radości ze wspólnie spędzonego czasu, polały się także łzy.

Doświadczenie, jakim był udział w Multi 2018, to jedna z lepszych rzeczy w moim życiu i polecam serdecznie Wam również skorzystanie z okazji wyjazdu!

Hanna Nowak


Multi PAŹDZIERNIK 2017

Wyjątkowe MULTI

W minioną niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy na lotnisku naszych gości z miasta Oberhausen, którzy przyjechali do nas na wymianę międzynarodową w ramach projektu Multi. Choć to już ósmy raz, kiedy nasza szkoła bierze udział w tym projekcie jako gospodarz, to to Multi było naprawdę wyjątkowe. Dotychczas bowiem gościliśmy tylko młodzież z Niemiec. Tym razem, oprócz grupy z Oberhausen, przyjechało 14 osób z Zaporoża na Ukrainie. W sumie stworzyliśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupę z trzech narodowości! Mimo iż pogoda nie była dla nas łaskawa, to czas spędzony wspólnie na projektach i zwiedzaniu zaowocował kilkoma łzami pożegnalnymi na lotnisku. Dlatego mamy nadzieję, że z większością naszych gości będziemy mogli spotkać się w przyszłym roku w Oberhausen. Multi zaczyna się tam 11 sierpnia 2018 r. i będzie trwało dwa tygodnie. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących naszą działalność w Gdańsku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszej wymiany w Gdańsku oraz pani Joannie Dąbrowskiej z Fundacji Pracowni Kultury za ogromną pracę i współorganizację całego programu.

Inf. i fot. Mirka Czochańska

Targi Firm 2017

Na Targach Firm 2017 przedstawiono bogatą ofertę przygotowaną przez biura podróży z klasy VI. Zainteresowaniem cieszyły się propozycje wyjazdów do krajów europejskich. Okazało  się, że modne są w tym roku takie kraje, jak Francja, Włochy, Grecja i Holandia. Wielu zwiedzających nagle zapragnęło pojechać do Monaco. Uznanie wzbudził projekt Music Cafe przygotowany przez zespół z klasy II
Zdj. Małgorzata PolczykHanza 2017

Projekt Hanza

W projekcie bierzemy udział od wielu lat wspólnie z uczniami SP Niedźwiednik oraz III STO w Gdańsku. Naszymi partnerami po stronie niemieckiej są uczniowie z dwóch szkół Gesamtschule Weiherheide oraz Fasia Jansen w Oberhausen. 

W tym roku obydwie wymiany odbyły się w krótkich odstępach czasowych. Grupa polska była gościem w Oberhausen w dniach od 9.05.-14.05., a grupa niemiecka gościła u nas od 29.05. – 2.06.2017. 

Celem wymiany jest poznawanie regionu, kultury oraz codziennego życia drugiego kraju. Aby było to mozliwe, wszystkie dzieci mieszkają zawsze u rodzin. W tle wymiany jest oczywiście posługiwanie się językiem angielskim oraz niemieckim. Mimo iż Oberhausen nie oferuje wielowiekowych zabytków, można w regionie zobaczyć ciekawe miejsca i wspólnie spędzić czas. 

W ramach projektu uczniowie rozwiązywali zadania podczas gry miejskiej, szukając odpowiedzi w największym centrum handlowym w Nadrenii Westfalii. 

W szkole Weiherheide każda polsko-niemiecka para wykonała wspólną mozaikę inspirowaną wydarzeniami minionych dni. Oprócz dni projektowych zostaliśmy zaproszeni do zwiedzania Erlebniswelt w Gelsenkirchen oraz Movie Parku w Bottrop. 

Największą niespodzianką okazała się pogoda w tych dniach, ponieważ w Niemczech panowało już lato, podczas gdy do Gdańska właśnie wtedy na chwilę powróciła zima. 

Również  w Polsce program był bardzo intensywny. Pierwszego dnia odbyła się gra miejska na Starym Mieście. Kolejne dni spędziliśmy na wspólnych projektach – ceramicznym, animacji filmowej, wspinaczce typu bouldering, grach integracyjnych w Parku Port Brzeźno. 

Swoich zdolności detektywistycznych spróbowaliśmy w escaproomach a sportowych na żaglówkach w Gdyni. 

To był bardzo pracowicie i interesujaco spędzony czas. Utrwalą go w pamięci zdjęcia i krótkie filmiki dokumentujące realizację tegorocznego programu.

Inf. Mirosława CzochańskaOd 1997 roku spotykamy się w jesienną sobotę w oliwskim Ogrodzie Zoologicznym. Pomysłodawcą tej imprezy jest nasza polonistka Bożena Ptak. Kiedy w wyniku powodzi w Opolu ucierpiały zwierzęta w tamtejszym ogrodzie, spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, łącząc szlachetny cel z dobrą zabawą. Oczywiście bez życzliwości pana Michała Targowskiego i jego pracowników z ZOO nie byłoby festynów. Każda klasa ma w organizacji imprezy swój udział. Jedni kwestują w ogrodzie, inni przygotowuja loterię fantową, jeszcze inni bieg sprawnościowy, słodki poczęstunek w Polankowej Kawiarence, reklamę, plakaty, zaproszenia czy występy na festynowej scenie. Rodziców zadaniem jest sponsoring, pieczenie ciast, zorganizowanie nagłośnienia czy sprzętu sportowego. Pomogliśmy już w ten sposób przyjaciołom z III Społecznej Szkoły Podstawowej, także dotkniętej powodzią, szkole czeskiej, naszym oliwskim zwierzakom, dzieciom ze szkoły polskiej na Białorusi, z która dotąd utrzymujemy bardzo zażyłe kontakty. Na naszych festynach grali: Detko Band, Mietek Blues Band, Wojtek Staroniewicz, Zespół Zayazd, Ajagore z Ewą Szwajlik i in.. Angażujemy do tego przedsięwzięcia ciągle nowe siły z dzielnicy Stara Oliwa, bo ta lokalna integracja służy mieszkającej tu społeczności.
Do wspólnej zabawy zapraszamy uczniów okolicznych szkół, członków stowarzyszenia Przyjaciele Starej Oliwy skupionych przy Domu Zarazy. W tym roku dołączyła do nas redakcja Radia HIT FM.

Inf. Bożena PtakMulti 2016

MULTI w naszej szkole to już niemal tradycja. Tym razem  nasi goście z Niemiec przyjechali do Gdańska 

 

19 sierpnia. Już następnego dnia cała grupa wyjeżdżała do Miechucina, gdzie przez cztery dni mieliśmy gry i zajęcia terenowe, służące integracji. Na początku nie było łatwo, bo problemem była bariera językowa. Niemcy trzymali się z Niemcami, a Polacy z Polakami. Jednak już pod koniec wspólnego wyjazdu język nie stanowił problemu. Z Miechucina wracaliśmy zintegrowani. Potem było już tylko lepiej. Weekend był wolny od jakichkolwiek zajęć i można było samemu zorganizować sobie czas. W poniedziałek 26 sierpnia wspólnie pojechaliśmy do byłego obozu koncentracyjnego „Sztuthof” w Sztutowie. Tam naszym zadaniem było w grupach opracować plakat na wybrany temat i przedstawić go reszcie w języku angielskim. Dwa następne dni byliśmy podzieleni na dwie grupy (oczywiście mieszane). Każda z grup była w Aquaparku i na zajęciach sportowo-akrobatycznych oraz na warsztatach świec z wosku pszczelego. W przerwie jednego dnia wspólnie wszyscy grali w grę „Kolejka”, a drugiego brali udział w warsztatach tanecznych w klubie tanecznym „TOP dance”. Następny dzień był ostatnim dniem w którym były jakiekolwiek zajęcia. Dzień zaczynaliśmy od ponownych warsztatów tanecznych a następnie na uniwersytecie wypełnialiśmy ankiety dotyczące Europy i MULTI. Potem wspólnie oglądaliśmy zdjęcia robione podczas trwania projektu. Sobota była dniem wolnym. W niedzielę po południu nasi goście wracali z powrotem do Niemiec. Pożegnanie było trudne, ponieważ po dwóch wspaniałych, wspólnych tygodniach czuliśmy się jakbyśmy znali się od dawna.

MULTI to wspaniały projekt - można dzięki niemu polepszyć swoje umiejętności komunikacji, poćwiczyć język, ale przede wszystkim  poznać  wielu cudownych ludzi, świetnie spędzić czas i mieć masę świetnych wspomnień.

Zuzia, IIIg

Dynamic Identity - Dynamiczna Tożsamość

Fundacja Citizen Project nawiązała współpracę partnerską z I Spoełcznym Gimnazjum STO w Gdańsku. Współdziałanie realizowane będzie w ramach projektów edukacyjnych - narodowych i europejskich - wywodzących się z konceptu Dynamiczna Tożsamość autorstwa Beaty Staszyńskiej i Onno Hansena.
więcej


Sąsiedzi

I Zespół Szkół STO w Gdańsku realizuje projekt "Sąsiedzi". Jego ideą jest budzenie tożsamości rodzinnej, środowiskowej regionalnej i europejskiej. Skąd jesteśmy, kim jesteśmy warto wiedzieć, zanim zaczniemy zmierzać w przyszłość. I tak uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści badają swoje korzenie, nawiązują kontakty z najbliższymi instytucjami o charakterze samorządowym, kulturalnym.
więcej


Nasz Festyn Rodzinny w ZOO w Oliwie

Od 1997 roku spotykamy się w jesienną sobotę w oliwskim Ogrodzie Zoologicznym. Pomysłodawcą tej imprezy jest nasza polonistka Bożena Ptak. Kiedy w wyniku powodzi w Opolu ucierpiały zwierzęta w tamtejszym ogrodzie, spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, łącząc szlachetny cel z dobrą zabawą.więcej


Multi

Od 2002 roku szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie „Multi” organizowanym przez miasto Oberhausen w Niemczech. „Multi” w Niemczech odbywa się co 2 lata. Jest za każdym razem wydarzeniem medialnym i związanym z polityką regionalną miasta oraz kraju związkowego.
Projekt ten jest adresowany do młodzieży w wieku od 14 do 17 lat zainteresowanej i otwartej na kontakty z rówieśnikami różnych krajów, niezależnie od wyznania i kultury.więcej


Drogi do Gdańska - Exodus XX wieku

I Zespół Szkół STO bierze udział w projekcie "Eksodus XX wieku - drogi do Gdańska", koordynowanym przez panią Bożenę Kisiel z TPWiZW oddział pomorski. Uczniowie I Gimnazjum STO uczestniczą w warsztatach dziennikarskich i fotograficznych. Swoją wiedzę wykorzystują podczas dokumentowania wspomnień repatriantów przesiedlonych po II wojnie światowej do Gdańska.więcej


 


Kontakt

I Społeczne Gimnazjum STO
ul. Polanki 11
80-308 Gdańsk

tel. +48 (58) 552-43-61
tel.kom. +48 512 33 88 11
fax. +48 (58) 558-50-40

ibe
seo
1procent
Polanki - Szkoła Podstawowa
Społeczne Towarzystwo Oświatowe
Szkoła z klasą
Szkoła przyjazna uczniom z dysleksją