Dzień dla Niepodległej

9 września 2018 r. – DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

W naszej szkole obchody 100-lecia odzyskania niepodległości polegały na przygotowaniu w salach lekcyjnych rekonstrukcji na temat życia Polaków w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Każda klasa wykonywała od rana tematyczne stanowiska. Uczniowie zerówki rysowali prace "Kocham Polskę", klasa pierwsza prezentowała dawne gry i zabawy dziecięce, którym patronowała postać Koziołka Matołka; klasa druga zapraszała do gry Polak Mały i opowiadała o polskich symbolach narodowych. W klasie trzeciej można było skosztować chleba ze smalcem, kaszanki i przegryźć to kiszonym ogórkiem. Świat dawnej szkoły ze specjalnymi rekwizytami, starymi książkami przedstawiała klasa czwarta. W piątej można było dowiedzieć się o osiągnięciach naszych sportowców w okresie międzywojennym i założyć rękawice bokserskie. Klasa szósta prezentowała modę z lat 20-tych,  a w klasie siódmej można było obejrzeć na mapach, jak zmieniały się granice Ojczyzny w latach 1795-1921. Z kolei ósma klasa przedstawiała Gdynię - największe osiągnięcie II RP. Natomiast w klasie III gimnazjum mogliśmy obejrzeć największych twórców literatury Polski międzywojennej.

Uczniowie zwiedzali stanowiska i opowiadali o tym, co się na nich znajduje. Po korytarzach i w klasach przechadzały się postacie historyczne: Józef Piłsudski, Józef Haller, Ignacy Paderewski z małżonką, Antoni Abraham, Hanka Ordonówna.

Jak przystało na Jubileusz złożyliśmy Ojczyźnie życzenia - wyklejone na czerwonym kartonie.


     O 11.11 cała społeczność szkolna wraz z dziećmi i ich opiekunami z przedszkola dla dzieci niepełnosprawnych zaśpiewała hymn Polski przed Oliwskim Ratuszem Kultury (w tym czasie uczniowie III SP, uczestniczący w zajęciach na UG, odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego przed budynkiem gdańskiej uczelni), a następnie w sali ratusza odbyła się prezentacja postaci  historycznych i przeprowadzono quiz z nimi związany. 

Kulminacyjnym punktem obchodów był  Koncert dla Niepodległej. Wystąpił nasz szkolny chór dziecięcy i dwa zespoły wokalne z klas 4.-5. oraz uczniowie III gimnazjum. Pieśniom patriotycznym towarzyszyły recytacje w wykonaniu gimnazjalistów. Licznie zgromadzeni uczniowie, nauczyciele i rodzice zostali zaproszeni do wspólnego śpiewu. Koncert dostarczył wszystkim wielu wzruszeń i wprowadził w podniosły nastrój godny zbliżającego się święta.

http://www.polanki11.edu.pl/admin/?link=gallery/show.html&GalId=352&lang=1&start=0