projekty i imprezy szkolne

Multi 2018

Multi 2018

  Tegoroczne Multi odbyło się w terminie od 11 do 26 sierpnia 2018 roku, i jak każdego innego roku, w Oberhausen. Grupa polska, licząca sobie 15 osób, wraz z dwiema zacnymi opiekunkami, paniami Asią i Mirką swą przygodę rozpoczęła o godzinie 4:15 dnia 12 sierpnia na gdańskim lotnisku, z którego to miała wyruszyć do niemieckiej ziemi obiecanej. Śmiałków dzielił od celu półtoragodzinny lot samolotem (nie podam tutaj firmy, z której usług korzystaliśmy, gdyż nie sponsoruje ona tego artykułu), nie wspominając o poprzednim przedostaniu się przez odprawę. Okazało się, że żaden z uczestników nie próbował przetransportować podejrzanych substancji bądź broni palnej. Około godziny 10.00 grupa polska oficjalnie dołączyła do zbioru 13 innych nacji, biorących udział w wymianie. Po przywitaniu swoich host-rodzin, dzielni Polacy zostali wrzuceni w wir odbierania drobnych podarków od cudownego teamu Multi, identyfikatorów, planu poszczególnych dni oraz losowania sobie zadania na tak zwany Social Day.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z wiceprezydentem miasta Oberhausen, niestety prezydent nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością z powodu trudności w postaci przeziębienia. Na spotkaniu przede wszystkim zostały nam zaprezentowane wszystkie warsztaty, które mogliśmy zrealizować w ciągu trwania projektu. Każdy projekt z osobna brzmiał w większym lub mniejszym stopniu interesująco, o gustach podobno nie powinno się dyskutować. Wśród opcji znalazły się takie pozycje jak: sporty wodne, teatr, musical czy parkur. Oprócz pracy na zajęciach projektowych nie zabrakło czasu na zabawę w postaci trzech w sumie imprez i poznanie siebie nawzajem, porozmawianie i poznanie innej, niekiedy odległej kultury. A jak już o kulturze mówimy, Surprise Day przyniósł ze sobą wyjście na musical pod tytułem "Starlight Express". Pewnym utrudnieniem był fakt, że całość, jak można się domyślić, zrealizowano w języku niemieckim, więc niezbędne się okazało podpytanie kolegów z Niemiec o szczegóły fabuły. Mimo wszystko przedstawienie przyjemnie się oglądało.

Jednakże Multi to nie tylko zabawa, ale również praca. Podczas Social Day udaliśmy się do Peace Village, ośrodka dla dzieci, które przyleciały do Oberhausen w poszukiwaniu opieki medycznej, której z różnych powodów nie są w stanie otrzymać w rodzinnym kraju. Mieliśmy szansę razem z dziećmi wycinać z kolorowego papieru ozdoby na okna bądź pomóc przy renowacji, na przykład poprzez malowanie ścian. Multi promuje pomoc innym, co bardzo mi się spodobało. Każdy nowy dzień przepełniony był wrażeniami, lecz nie tylko program dawał dużo radości. Host-rodziny spisały się na medal, przynajmniej moi opiekunowie zajęli się mną śpiewająco. Tutaj muszę również podziękować Ronji, mojej wspaniałej hostce, która bardzo umiliła mi te dwa tygodnie spędzone u niej. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ostatniego dnia wszystkie projekty zaprezentowały efekty swojej trzydniowej pracy albo na scenie albo w formie wideo. Grupa musicalowa ułożyła choreografię i zaśpiewała piosenkę pod tytułem "Seize the day" z musicalu "Newsies". Prawdę mówiąc, nieco im zazdrościłam, ale oczywiście pogratulowałam wspaniałego występu. Całość została zwieńczona ostatnią wspólną imprezą, pod koniec której mogliśmy obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Mimo radości ze wspólnie spędzonego czasu, polały się także łzy.

Doświadczenie, jakim był udział w Multi 2018, to jedna z lepszych rzeczy w moim życiu i polecam serdecznie Wam również skorzystanie z okazji wyjazdu!

Hanna Nowak


Multi PAŹDZIERNIK 2017

Wyjątkowe MULTI

W minioną niedzielę wczesnym rankiem pożegnaliśmy na lotnisku naszych gości z miasta Oberhausen, którzy przyjechali do nas na wymianę międzynarodową w ramach projektu Multi. Choć to już ósmy raz, kiedy nasza szkoła bierze udział w tym projekcie jako gospodarz, to to Multi było naprawdę wyjątkowe. Dotychczas bowiem gościliśmy tylko młodzież z Niemiec. Tym razem, oprócz grupy z Oberhausen, przyjechało 14 osób z Zaporoża na Ukrainie. W sumie stworzyliśmy ponad pięćdziesięcioosobową grupę z trzech narodowości! Mimo iż pogoda nie była dla nas łaskawa, to czas spędzony wspólnie na projektach i zwiedzaniu zaowocował kilkoma łzami pożegnalnymi na lotnisku. Dlatego mamy nadzieję, że z większością naszych gości będziemy mogli spotkać się w przyszłym roku w Oberhausen. Multi zaczyna się tam 11 sierpnia 2018 r. i będzie trwało dwa tygodnie. Poniżej kilka zdjęć dokumentujących naszą działalność w Gdańsku. Dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za wsparcie finansowe naszej wymiany w Gdańsku oraz pani Joannie Dąbrowskiej z Fundacji Pracowni Kultury za ogromną pracę i współorganizację całego programu.

Inf. i fot. Mirka Czochańska

Multi 2016

MULTI w naszej szkole to już niemal tradycja. Tym razem  nasi goście z Niemiec przyjechali do Gdańska 

 

19 sierpnia. Już następnego dnia cała grupa wyjeżdżała do Miechucina, gdzie przez cztery dni mieliśmy gry i zajęcia terenowe, służące integracji. Na początku nie było łatwo, bo problemem była bariera językowa. Niemcy trzymali się z Niemcami, a Polacy z Polakami. Jednak już pod koniec wspólnego wyjazdu język nie stanowił problemu. Z Miechucina wracaliśmy zintegrowani. Potem było już tylko lepiej. Weekend był wolny od jakichkolwiek zajęć i można było samemu zorganizować sobie czas. W poniedziałek 26 sierpnia wspólnie pojechaliśmy do byłego obozu koncentracyjnego „Sztuthof” w Sztutowie. Tam naszym zadaniem było w grupach opracować plakat na wybrany temat i przedstawić go reszcie w języku angielskim. Dwa następne dni byliśmy podzieleni na dwie grupy (oczywiście mieszane). Każda z grup była w Aquaparku i na zajęciach sportowo-akrobatycznych oraz na warsztatach świec z wosku pszczelego. W przerwie jednego dnia wspólnie wszyscy grali w grę „Kolejka”, a drugiego brali udział w warsztatach tanecznych w klubie tanecznym „TOP dance”. Następny dzień był ostatnim dniem w którym były jakiekolwiek zajęcia. Dzień zaczynaliśmy od ponownych warsztatów tanecznych a następnie na uniwersytecie wypełnialiśmy ankiety dotyczące Europy i MULTI. Potem wspólnie oglądaliśmy zdjęcia robione podczas trwania projektu. Sobota była dniem wolnym. W niedzielę po południu nasi goście wracali z powrotem do Niemiec. Pożegnanie było trudne, ponieważ po dwóch wspaniałych, wspólnych tygodniach czuliśmy się jakbyśmy znali się od dawna.

MULTI to wspaniały projekt - można dzięki niemu polepszyć swoje umiejętności komunikacji, poćwiczyć język, ale przede wszystkim  poznać  wielu cudownych ludzi, świetnie spędzić czas i mieć masę świetnych wspomnień.

Zuzia, IIIg

Od 1997 roku spotykamy się w jesienną sobotę w oliwskim Ogrodzie Zoologicznym. Pomysłodawcą tej imprezy jest nasza polonistka Bożena Ptak. Kiedy w wyniku powodzi w Opolu ucierpiały zwierzęta w tamtejszym ogrodzie, spontanicznie zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, łącząc szlachetny cel z dobrą zabawą. Oczywiście bez życzliwości pana Michała Targowskiego i jego pracowników z ZOO nie byłoby festynów. Każda klasa ma w organizacji imprezy swój udział. Jedni kwestują w ogrodzie, inni przygotowuja loterię fantową, jeszcze inni bieg sprawnościowy, słodki poczęstunek w Polankowej Kawiarence, reklamę, plakaty, zaproszenia czy występy na festynowej scenie. Rodziców zadaniem jest sponsoring, pieczenie ciast, zorganizowanie nagłośnienia czy sprzętu sportowego. Pomogliśmy już w ten sposób przyjaciołom z III Społecznej Szkoły Podstawowej, także dotkniętej powodzią, szkole czeskiej, naszym oliwskim zwierzakom, dzieciom ze szkoły polskiej na Białorusi, z która dotąd utrzymujemy bardzo zażyłe kontakty. Na naszych festynach grali: Detko Band, Mietek Blues Band, Wojtek Staroniewicz, Zespół Zayazd, Ajagore z Ewą Szwajlik i in.. Angażujemy do tego przedsięwzięcia ciągle nowe siły z dzielnicy Stara Oliwa, bo ta lokalna integracja służy mieszkającej tu społeczności.
Do wspólnej zabawy zapraszamy uczniów okolicznych szkół, członków stowarzyszenia Przyjaciele Starej Oliwy skupionych przy Domu Zarazy. W tym roku dołączyła do nas redakcja Radia HIT FM.

Inf. Bożena PtakOPŁATEK 2018 Mikołajki 2018 Dzień dla Niepodległej XXV Bieg Oliwski

OPŁATEK 2018

12 grudnia, ECS

Wszystkich zdjęć: 157

Mikołajki 2018

Wszystkich zdjęć: 73

Dzień dla Niepodległej

Święto w naszej szkole!

Wszystkich zdjęć: 46

XXV Bieg Oliwski

Bieg przełajowy na dystansie 1100 m: 9 października 2018 r. w  lesie oliwskim .

Wszystkich zdjęć: 25

Festyn 2018 Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018 Gala WMC 2017/2018 Targi Firm Wiosna 2017/2018

Festyn 2018

8 września 2018

Wszystkich zdjęć: 28

Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

1. Pożegnanie klasy III G.
2. Nagrody i wyróznienia za rok 2017/2018

Wszystkich zdjęć: 100

Gala WMC 2017/2018

13 czerwca 2018 r. w ECS-ie.

Wszystkich zdjęć: 55

Targi Firm Wiosna 2017/2018

Obrona projektu szkolnego

Wszystkich zdjęć: 37

Opłatek 2017 Dzień św. Mikołaja Festyn Rodzinny w Zoo 2017 Bieg Oliwski 2017

Opłatek 2017

Europejskie Centrum Solidarności
14 grudnia 2017 r.

Wszystkich zdjęć: 152

Dzień św. Mikołaja

6 grudnia 2017 r.

Wszystkich zdjęć: 89

Festyn Rodzinny w Zoo 2017

Lubimy się bawić!

Wszystkich zdjęć: 168

Bieg Oliwski 2017

10 października 2017 r.

Wszystkich zdjęć: 204

Multi 2017 Październik FRANCISZEK 2018 Multi 2018 International Village

Multi 2017 Październik

Wyjątkowe MULTI

Wszystkich zdjęć: 22

FRANCISZEK 2018

"Druha we mnie masz!"

Wszystkich zdjęć: 287

Multi 2018

11-26 sierpnia 2018 r.

Wszystkich zdjęć: 11

International Village

WYJAZD NA SŁOWACJĘ - maj 2015

W roku szkolnym 2014/2015 nasze gimnazjum brało  udział w projekcie „International village”

Wszystkich zdjęć: 24

„Exodus XX wieku- Drogi do Gdańska”

„Exodus XX wieku- Drogi do Gdańska”

Wszystkich zdjęć: 6