International Village

  W  roku szkolnym 2014/2015 nasze gimnazjum brało  udział w projekcie „International village”. Jego realizacja wiązała się z wyjazdem na Słowację. Wybraliśmy się tam  15 maja i spędziliśmy tydzień w doborowym międzynarodowym towarzystwie.

  Młodzież z różnych krajów świata spotkała się w ośrodku zlokalizowanym na Słowacji, aby   przez siedem dni uczestniczyć w różnych zajęciach integracyjnych prowadzonych przez native speakers z USA, UK, i Kanady. Pozwoliło nam to nawiązać nowe, międzynarodowe znajomości, poznać kulturę i tradycje narodowe innych krajów, porozmawiać z ich przedstawicielami po angielsku i dowiedzieć się, czym żyją nasi rówieśnicy na co dzień. Oficjalnym językiem projektu jest język angielski, więc uczestnicy zostali zobligowani do posługiwania się tym językiem niemalże 24 godz. na dobę, dzięki czemu mogliśmy przełamać swoją barierę nieśmiałości w mówieniu po angielsku co jest niemałym problemem dla tych uczących się "papierowego" angielskiego w szkole. 

Celem tego niezwykłego zjazdu było miedzy innymi sprawienie, aby uczestnicy projektu wyzbyli się uprzedzeń w stosunku do innych narodowości poprzez przebywanie w ich towarzystwie oraz współpracę przy realizacji różnych zadań. 

Do tej pory w tym projekcie brali udział uczniowie z takich krajów jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy,  Litwa, Łotwa, Macedonia, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy.

Aby się dobrze zaprezentować i przedstawić Polskę w jak najlepszym świetle, uczniowie naszego gimnazjum przygotowali prezentacje, poczęstunek oraz krótki filmik o naszej szkole. Prezentacje były na różne tematy, zaczynając  od narodowych potraw poprzez sławne postacie, sport i muzykę. Na poczęstunek dziewczyny przygotowały typowo polskie desery, czyli szarlotkę i pierniczki.W filmie wystąpiły wszystkie osoby  uczestniczące w projekcie. Zdjęcia do niego robił Filip z III G, a sam film montował Maciek z I G Wysiłki ich pracy można obejrzeć na youtubie.

Ta niezwykła wyprawa dostarczyła nam wielu wrażeń i uświadomiła, że na całym świecie żyją ludzie, którzy pragną poznawać innych i dzielić się tym, co mają.

Natalia Czopek-Rowińska