Prawie z ostatniej chwili

2018-09-04

Prawie z ostatniej chwili

Multi 2018

Tegoroczne Multi odbyło się w terminie od 11 do 26 sierpnia 2018 roku, i jak każdego innego roku, w Oberhausen. Grupa polska, licząca sobie 15 osób, wraz z dwiema zacnymi opiekunkami, paniami Asią i Mirką swą przygodę rozpoczęła o godzinie 4:15 dnia 12 sierpnia na gdańskim lotnisku, z którego to miała wyruszyć do niemieckiej ziemi obiecanej. Śmiałków dzielił od celu półtoragodzinny lot samolotem (nie podam tutaj firmy, z której usług korzystaliśmy, gdyż nie sponsoruje ona tego artykułu), nie wspominając o poprzednim przedostaniu się przez odprawę. Okazało się, że żaden z uczestników nie próbował przetransportować podejrzanych substancji bądź broni palnej. Około godziny 10.00 grupa polska oficjalnie dołączyła do zbioru 13 innych nacji, biorących udział w wymianie. Po przywitaniu swoich host-rodzin, dzielni Polacy zostali wrzuceni w wir odbierania drobnych podarków od cudownego teamu Multi, identyfikatorów, planu poszczególnych dni oraz losowania sobie zadania na tak zwany Social Day.

Następnego dnia odbyło się spotkanie z wiceprezydentem miasta Oberhausen, niestety prezydent nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością z powodu trudności w postaci przeziębienia. Na spotkaniu przede wszystkim zostały nam zaprezentowane wszystkie warsztaty, które mogliśmy zrealizować w ciągu trwania projektu. Każdy projekt z osobna brzmiał w większym lub mniejszym stopniu interesująco, o gustach podobno nie powinno się dyskutować. Wśród opcji znalazły się takie pozycje jak: sporty wodne, teatr, musical czy parkur. Oprócz pracy na zajęciach projektowych nie zabrakło czasu na zabawę w postaci trzech w sumie imprez i poznanie siebie nawzajem, porozmawianie i poznanie innej, niekiedy odległej kultury. A jak już o kulturze mówimy, Surprise Day przyniósł ze sobą wyjście na musical pod tytułem "Starlight Express". Pewnym utrudnieniem był fakt, że całość, jak można się domyślić, zrealizowano w języku niemieckim, więc niezbędne się okazało podpytanie kolegów z Niemiec o szczegóły fabuły. Mimo wszystko przedstawienie przyjemnie się oglądało.

Jednakże Multi to nie tylko zabawa, ale również praca. Podczas Social Day udaliśmy się do Peace Village, ośrodka dla dzieci, które przyleciały do Oberhausen w poszukiwaniu opieki medycznej, której z różnych powodów nie są w stanie otrzymać w rodzinnym kraju. Mieliśmy szansę razem z dziećmi wycinać z kolorowego papieru ozdoby na okna bądź pomóc przy renowacji, na przykład poprzez malowanie ścian. Multi promuje pomoc innym, co bardzo mi się spodobało. Każdy nowy dzień przepełniony był wrażeniami, lecz nie tylko program dawał dużo radości. Host-rodziny spisały się na medal, przynajmniej moi opiekunowie zajęli się mną śpiewająco. Tutaj muszę również podziękować Ronji, mojej wspaniałej hostce, która bardzo umiliła mi te dwa tygodnie spędzone u niej. Niestety, wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ostatniego dnia wszystkie projekty zaprezentowały efekty swojej trzydniowej pracy albo na scenie albo w formie wideo. Grupa musicalowa ułożyła choreografię i zaśpiewała piosenkę pod tytułem "Seize the day" z musicalu "Newsies". Prawdę mówiąc, nieco im zazdrościłam, ale oczywiście pogratulowałam wspaniałego występu. Całość została zwieńczona ostatnią wspólną imprezą, pod koniec której mogliśmy obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Mimo radości ze wspólnie spędzonego czasu, polały się także łzy.

Doświadczenie, jakim był udział w Multi 2018, to jedna z lepszych rzeczy w moim życiu i polecam serdecznie Wam również skorzystanie z okazji wyjazdu!

Hanna Nowak